Svatý velký mučedník Arethas,
spolu s ním 4299 mučedníků Najranských,
mučednice Synklitikie a její dvě dcery († 523)
památka 24. října / 6. listopadu
Svatý Aretha, byl starostou křesťanského města Najran¹. Když na trůn Himjarského království² vstoupil král Jusuf Dhu Nuwas³, snažil se vyhnat všechny křesťany ze své země a vymýtit třeba i jen pouhou vzpomínku na velké jméno Kristovo v zemi Království Himjar. Horlivě, pronásledoval Církev Boží a získal si slávu jako krvavý pronásledovatel a mučitel křesťanů. Když se rozhodl zničit křesťanství v zemi, vydal nařízení o zabití všech následovníků Krista. K největšímu masakru křesťanů pak došlo v roce 523, kdy tento zrádný mučitel křesťanů, dobyl město Najran.
Jusuf Dhu Nuwas přišel s velkou armádou vyplenit toto město. U zdí Najranu, pak hlasatelé krále oznámili, že král nechá naživu pouze ty, kteří se zřeknou Ukřižovaného Galilejce a jeho kříže, které je jen znamením zatracení.
Když toto křesťanské město, nebyl schopen dobýt násilím, Jusuf Dhu Nuwas zrádně obyvatelům zalhal. Zapřísahal se a slíbil, že nebude křesťany nutit, aby se své víry zřekli, slíbil jim, že pouze na obyvatele města uvalí daň. Svatý Arethas jako starosta města, na všechny měšťany naléhal, aby mučiteli nevěřili, nakonec však byly brány města otevřeny.
Všichni byli poté vystaveni hroznému mučení a zabíjení. Zrádný král, následujícího dne nařídil zapálit velikou ohnivou hranici a na ni uvrhl všechny duchovní církve z města, aby tak zastrašil zbytek křesťanů. Prvního dne bylo takto upáleno 427 lidí. Starosta Arethas společně se stařešiny města byl uvězněn.
Druhého dne, král – mučitel, do města vyslal své posly, kteří křesťany znovu vyzývali, aby se odřekli od své víry. On sám pak k měšťanům vyvedeným z vězení, promlouval takto:„Nežádám od vás, abyste se zřekli Boha nebe a země, a nechci, abyste uctívali modly, chci jen, abyste se odřekli víry v Ježíše Krista, protože Ukřižovaný, byl člověk, ne Bůh." Svatí mučedníci, mu na to odpověděli, že Ježíš je Bůh Slovo, Druhá osoba Svaté Trojice, který pro naše spasení sestoupil s nebe, vtělil se z Ducha svatého a Marie Panny a člověkem se stal. Krista se neodřekneme, protože On je pro nás Život a smrt pro něj, znamená získat život věčný.
Poté začali být měšťané vedeni do zvlášť vykopaných příkopů naplněných hořícím dehtem a všichni, kdo se odmítli zřeknout Krista, byli do nich zaživa vrženi. Více než čtyři tisíce křesťanů - mužů, žen, starých lidí i dětí, z města Najran a okolních vesnic, tehdy přijalo mučednickou smrt pro Krista.
Zvláště je pak mezi těmito mučedníky, připomínána svatá mučednice Synklitikie a její dcery. Svatá Synklitikie pocházela z urozeného rodu. Ještě v mladém věku ovdověla a svůj život, pak věnovala křesťanské výchově svých dcer a sama vedla zbožný a ctnostný život. Když král Jusuf Dhu Nuwas obsadil Najran, zavolal si k sobě svatou Synklitikii s dcerami a pokusil se ji přesvědčit, aby opustila svou „pomatenost“, a slíbil, že ji, spolu s dcerami, za to vezme do družiny své ženy. Mučednice mu nato odpověděla: „Králi jak to, že se nebojíš, pomlouvat Toho, kdo ti dal královskou korunu a život? “
Král Jusuf Dhu Nuwas nařídil, aby Synklitikii i její dcery vodili po městě jako ty nejhorší zločince. Ostatní ženy, které spatřily takovouto pohanu ctnostné a zbožné ženy, plakaly. Ona jim však na jejich slzy odpovídala, že tato pohana a hanba, jí je milejší než jakákoli pozemská sláva a čest.
Mučednice, potom byly znovu přivedeny ke králi, který jim řekl: „Chceš-li zůstat naživu, zřekni se Krista.“ Svatá Synklitikie odpověděla: „Když se zřeknu Krista, kdo mě potom osvobodí od věčné smrti?“ Na to rozzuřený mučitel nařídil, aby byly zabity nejprve její dcery. Jejich krev, pak násilím dali Synklitikii vypít. Poté byla svaté mučednici, setnuta hlava.
_________
¹ Najran. Město v jihozápadní Saúdské Arábii poblíž hranic s Jemenem. Je hlavním městem provincie Najran. Ve starověku byl Najran významným centrem výroby kadidla a myrhy. Městem procházela obchodní cesta známá jako „kadidlová cesta“, která spojovala jih Arabského poloostrova s různými oblastmi Středomoří a Mezopotámie. Křesťanství se v tomto městě ujalo v IV. až V. století.
² Království Himjar. Bylo starověké království, které existovalo od roku 110 před Kristovým narozením až do roku 599 po Kristově narození, na jihu Arabského poloostrova. V IV. až VI. století se jeho moc (prostřednictvím himjarských vazalů, především Kinditů) často rozšířila na významnou část střední Arábie.
³ Král Jusuf Dhu Nuwas. Jemenský král, poslední vládce nezávislého Himjarského království. Který byl znám kvůli svému pronásledování národů jiných náboženství, zejména křesťanů, žijících v jeho království. Podle některých pramenů konvertoval k judaismu pod jménem Jusuf (Josef) po nástupu na trůn v roce 510. Jusuf Dhu Nuwas udržoval vztah se židovskými učenci z Tiberiady, která v té době, byla hlavním duchovním židovským centrem v Izraeli. Podle arabských zdrojů konvertovali k judaismu i jeho poddaní.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.