čtvrtek 13. října 2022

Svt. Michael, první metropolita Kyjevský

(† 992)

památka 15. / 28. června, v den jeho zesnutí a

30. září / 13. října, v den památky přenesení jeho svatých ostatků v roce 1730

Podle církevní tradice, byl prvním metropolitou Kyjevský (988-992). Pravděpodobně původem z Bulharska nebo Sýrie.

V roce 988, v čase pokřtění svatého Vladimíra, byl vyslán ke knížeti do města Korsun, cařihradským patriarchou Nikolaosem II. (Chrisoberges)¹. Z Korsunu, pak přijel společně s knížetem Vladimírem² do Kyjeva.

Svt. Michael, byl horlivým šiřitelem křesťanství, obcházel rozlehlá území země a zaséval sémě Kristovy víry. Metropolitu Michaelovi, se připisuje založení a postavení Kyjevského monastýru svatého archanděla Michaela, kam přicestovali mniši z Konstantinopole a také založení Kyjevského Mežihirského monastýru Proměnění Páně. Kdekoli mohl, postavil Boží chrámy, svt. Michael rukopoložil při nich kněze a diákony, svrhával modly.

Světitel Michael, zesnul v Kyjevě okolo roku 992. Jeho svaté ostatky, byly nalezeny a vyzdvihnuty v XII. století a netlené, byly přeneseny do Kyjevo-pečerské lávry³, do Antoniovy jeskyně. Odsuď roku 1730, byly přeneseny do velkého chrámu Zesnutí Přesvaté Bohorodice, Kyjevo-pečerské lávry, kde se nachází doposud.

__________

 

¹ Svt. Nikolaos II. Chrisobergos († 996). Památka 16. / 29. prosince. V letech 983 až 996 spravoval Konstantinopolskou Církev. V roce 988 vyslal na žádost, svatého knížete Vladimir, duchovní misii v čele se svt. Michaelem, který měl pomoci se šířením křesťanství. Jako patriarcha, vysvětil na presbytera ctihodného Simeona Nového Bohoslova, když byl tento zvolen představeným monastýru svatého mučedníka Mamase v Konstantinopoli. Za jeho patriarší služby, došlo k zázračnému zjevení archanděla Gabriela na Svaté hoře Athos, který tehdy jednomu mnichovi nařídil, aby chválil a oslavoval Matku Boží modlitbou „Jest vpravdě důstojno“. Boží posel, poté napsal tuto modlitbu na kamennou desku, která pod jeho prstem, kterým psal, změkla jako vosk. Po tomto zázraku byla tato kamenná deska doručena svt. Nikolaosovi II. do Konstantinopole. Zemřel v pokoji kolem roku 996.

 

² Svatý apoštolům rovný veliký kníže Vladimír († 1015). Památka 15. / 28. července. Svatý Vladimír Svjatoslavič, byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověkého ruského státu známého jako Kyjevská Rus. Nejprve vládl jako kníže novgorodský (969-978), poté jako veliký kníže kyjevský (978-1015), kdy se uskutečnilo Pokřtění Rusi. V roce 988 přijal křesťanství podle řeckého obřadu a také z něj učinil státní náboženství v Kyjevské Rusi. Při křtu přijal křestní jméno Vasilij.

 

³ Kyjevo-pečerská Lávra (Monastýr Zesnutí Přesvaté Bohorodice). Jeden z prvních monastýrů podle data založení na Kyjevské Rusi. Byl založen ctih. Antonijem Pečerským a jeho učedníkem Theodosijem Pečerským kolem roku 1051 za vlády sv. knížete Jaroslava Moudrého.

 

Blízké peščery (jeskyně) neboli Antoniovy jeskyně, představují komplex podzemních jeskyní v Kyjevo-Pečerské lávře, kde se schraňují svaté ostatky pečerských asketů. Založeny byly roku 1057, kdy ctih. Antonij Kyjevo-Pečerský odešel pro větší modlitební samotu z monastýru a usídlil se na novém pahorku, kde vykopal nové podzemní prostory. Na tomto místě se nyní nacházejí tzv. Blízké jeskyně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.