Svt. muč. Apolinář z Ravenny (†75)
památka 23. července / 5. srpna
Podle církevní tradice a života svatého, který napsal Ravennský biskup Mauro (644–671), se světitel a mučedník Apolinář (Apolenaris - Apollinare – Apollinarios), narodil v jednom z největších měst římské říše Antiochii. Spolu s apoštolem Petrem přišel do Říma, kde pomáhal při šíření Božího slova, apoštol Petr, ho zde ustanovil za biskupa města Ravenny (okolo roku 49).
V Ravenně, se usadil v domě vojáka jménem Irinej, kterému uzdravil slepého syna. Když se to dozvěděli obyvatelé města, přicházeli za ním další, kteří si přáli být uzdraveni, i ti, kteří chtěli vyslechnout jeho blahou zvěst o Spasiteli lidského pokolení.
Do Ravenny tak přišel jako prostý poutník, začal zde šířit Kristovo Evangelium, jako zdatný učedník svého učitele, svatého apoštola Petra a přitom uzdravoval nemocné tělem i duší, jako lékař nezištný a obětavý. Takto uzdravil z nemoci manželku tribuna, která mu poté umožnila, aby v jejich domě učinili chrám Boží. V tomto chrámu, pak Appolinář vykonával bohoslužby, světil duchovní pro místní církevní obce a křtil věřící. V Ravenně, se zjevil zdárným zvěstovatelem Kristova slova i soucitným a slitovným lékařem těch, co byli v nouzi.
Netrvalo, ale dlouho a na žádost pohanských žreců, musel světitel třikráte předstoupit před soud. Vždy byl přitom mučen a ponižován. I přesto, ale neustal kázat, kvůli čemuž byl nakonec odsouzen k vyhnanství z města. V poutech byl vsazen na loď, která plula do Římské provincie Illyricum (ta se nacházela na dnešním území států Albánie, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny). Na cestě, však loď ztroskotala a všichni, kromě, Apolináře, tří křesťanů, kteří ho následovali do vyhnanství a dvou vojínů, kteří naslouchali slovům světitele, uvěřili v Krista a přijali svatý křest, na ní utonuli.
Na své cestě, když na ní poutníci nenašli nikde žádné útočiště, došli až do Misie, kde svt. Apolinář uzdravil z malomocenství jednoho velmože, který jej potom, spolu s dalšími nechal žít ve svém domě.
Po třech letech putování, se pak světitel znovu vrátil do Ravenny, kde byl s radostí přijat svou pastvou. Když se to dozvěděli pohané, zaútočili na chrám, kde světitel sloužil liturgii, rozehnali věřící a svatého odvedli do Apollónova chrámu. Jenom co svatý Apolinář, vešel do tohoto chrámu, modla pohanského boha padla na zem a rozbila se. Když byl hned poté předveden, k soudu, učinil další zázrak, uzdravil od narození nemocného syna, představeného města. Ten zas na oplátku, ukryl před rozzuřeným davem světitele.
Pohanští žreci, však mezitím, odeslali list císaři Vespasiánovi, s prosbou, aby byl křesťanský mág odsouzen k smrti. Brzy na to, byl Apolinář znovu uvězněn, mučen a zbit. Věřící jej našli sotva živého, v přístavním předměstí Ravenny v Classe a přenesli jej do města.
Světitel a mučedník Apolinář, zesnul po sedmi dnech. Na místě jeho hrobky v Classe, byla postavena bazilika, která se dochovala až do dnešních dnů. Baziliku krášlí nádherné mozaiky z VI. století (549). Později (856), pak byly ostatky svt. Apolináře přeneseny do samotné Ravenny, do chrámu Basilica di Sant'Apollinare Nuovo. V roce 1748, pak byly ostatky navráceny do baziliky v Classe.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.