Svatý mučedník Viktor z Marseille († III. století)
památka 21. července / 3. srpna
Viktor, byl křesťan a důstojník v římské armádě. V době pronásledování křesťanů, za vlády císaře Maximiánuse (Marcus Aurelius Valerius Maximianus Římský císař 286–305), dodával odvahy marseillským křesťanům a vyzýval je, aby odvážně vyznávali Kristovu víru.
Když pak on sám před prefekty své legie, odmítl oběť modlám a sloužení modlám přede všemi odsoudil, byl hned zajat, vláčen ulicemi města a poté uvržen do vězeňské kobky.
Ve vězení, pak skrze svou víru, obrátil ke Kristu, tři vojíny: Longina, Alexandra a Feliciána, kteří tam byli také věznění. Svatý Viktor, pak po mnoha mučeních, byl odsouzen k trestu smrt tak, aby ho rozdrtil mlýnský kámen. Mlýn se však při vložení do něj svatého mučedníka rozbil a tak bylo nařízeno, aby mu byla setnuta hlava. V jeskyni, do které křesťané přenesli ostatky svatého mučedníka, se později událo mnoho zázraků.
Na počátku V. století, pak na místě mučednické smrti svatého Viktora z Marseille, založil ctihodný Jan Kassián (památka 29. února / 13. března), monastýr (dnes Abbaye Saint-Victor de Marseille). Následně se uctívání svatého mučedníka, rozšířilo i po celé Evropě. Úctu ke svatému mučedníku, pak v VI. století, ve svých dílech připomínají svt. Venantius Fortunatus, biskup z Poitiers (památka 14. / 27. prosince) i svt. Řehoř z Tours (památka 17. / 30. listopadu).
Velká část ostatků svatého mučedníka, které se schraňovaly v jeho monastýru a ke kterým s vírou přicházeli věřící, byly v čase francouzské revoluce spáleny. Část ostatků svatého mučedníka Viktora, se pak dnes nachází v chrámu Saint-Nicolas-du-Chardonnet v Paříži.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.