pondělí 19. září 2022

 

Ctihodná Kassia písní skladatelka, Konstantinopolská († 867)

památka 7. / 20. září

Svatá Kassia¹, se narodila mezi lety 800 až 810 v Konstantinopoli v aristokratické rodině.

Vyznačovala se podivuhodnou krásou a vynikající vzdělaností. Když se mladý císař Theofilos rozhodl oženit, shromáždilo se podle zvyku v jednom ze sálů paláce dvanáct nejkrásnějších dívek říše (v roce 821 nebo 830). Císař pak měl vložit zlaté jablko do ruky té, kterou si vybere za nevěstu. Theofilos si okamžitě všiml Kassie. Chtěl ji vyzkoušet, a tak řekl: „Zlo pochází od ženy“, čímž myslel Evu. Na to dívka odpověděla: „Ano, ale od ženy pro nás, přišlo i nejvyšší blaho“, což znamenalo, že skrze Matku Boží, novou Evu, přišla na svět spása. Theofilos, raněn bystrostí její mysli a ze strachu, že ho jako žena může překonat svou vzdělaností, vybral si nakonec za manželku svatou Theodoru, která později obnovila pravoslaví.

Kassia založila monastýr pod jedním ze sedmi kopců Konstantinopole, později nazývaný monastýr Eikassia (Μον τς Εκασίας)². V tomto monastýru Kassia přijala mnišský postřih a byla v něm zvolena představenou - igumenií.

Když tedy předtím ve světě nepřijala království pozemské, získala Království nebeské. Přenesla poklady ze svého duchovního života do krásných liturgických hymnů³, které potvrdily její místo mezi největšími hymnografy církve.

Ctihodná Kassia, již od svého mládí projevovala úctu k ikonám. Otevřeně se také postavila proti ikonoborecké politice tehdejšího císaře. Během zákazu uctívání ikon neunikla pronásledování a byla pro svou věrnost Pravoslaví nemilosrdně bičována. To však nijak neotřáslo její horlivostí vzdorovat ikonoborcům. Ctihodná často navštěvovala mnichy, monašky, duchovní a věřící, uvězněné pro svou věrnost úctě ikonám, podporovala je dary a dopisy. K těm, kteří neměli dostatek odvahy vyznávat pravoslavnou víru, a o těch, kteří ustupovali v tomto sporu ikonoborcům, říkala: "Nenávidím mlčení, když je čas mluvit." Ctihodná Kassia zesnula mírně v Pánu okolo roku 867.

__________________

¹ Kassia. Řecky Κασσία, Κασσιανός, Ικασία, Εικασία, Κασσιανή - Kassia, Kassianos, Ikasia, Eikasia nebo Kassiana.

² O tomto monastýru, se však ví jen to, že se pravděpodobně nacházel nedaleko monastýru ctih. Dia v údolí řeky Lykos. Monastýr zcela zmizel, a je proto dnes už nemožné polohu monastýru určit.

³ V bohoslužebných knihách, se dochovalo 33 textu původních hymnů, pod jménem Kassiany, Kassii monachyně anebo Ikasii. Jí, přináleží tzv. stichiry samohlasny na dny památek svatých v Mineách, stichira na večerní Kristova Narození: „Když Augustus svrchovaně vládl na zemi, skončilo mnohovládí lidí. Když stal ses člověkem z čisté Panny, odstaveno bylo mnohobožské modlářství… “ Jí jsou také připisovány irmosy kánonu jitřní Velké soboty. Avšak její nejslavnějším dílem je tzv. slavnik na stichovně jitřní Velké středy, známý také pod pojmenováním Tropar Kassiany, ve kterém slovy vykresluje spojitost mezi historií evangelní hříšnice (Lukáš 7, 37–50) a hříšným pádem Evy (Gn 3, 1–13).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.