neděle 11. září 2022

 

Sbor svatých srbských osvětitelů a učitelů

památka 30. srpna / 12. září

V tento den se připomíná památka Sboru svatých srbských osvětitelů a učitelů, to jest těch archijerejů a patriarchů, kteří svůj národ osvětili vírou v pravého Boha a kteří je v ní poučovali moudrými radami a vlastním příkladem.

Byl to svatý Sáva († 1237), velký hierarcha a divotvůrce, první arcibiskup srbský. Svatý Arsenij I. Sremac († 1266), nástupce svt. Sávy, divotvůrce. Svatý Sáva II. († 1266), syn prvověnčaného krále, svatého ctihodného Stefana I. († 1227), který žil dlouho v Jeruzalémě a v bohoslužebných textech je nazýván „podobný Mojžíšovi v jeho mírnosti“ (Srbljak¹). Svatý Nikodém I. Pećský († 1325), který ponejprv jako mnich vedl svůj duchovní zápas na Svaté hoře Athos, kde byl igumen monastýru Chilandar, poté byl arcibiskupem „všech srbských a přímořských zemí“. Svatý Joanikije II. († 1354), který byl ponejprv arcibiskupem a v roce 1346 se stal prvním patriarchou srbským. Svatý Efrém († 1399), velký asketa, který byl vybrán za patriarchu proti své vůli, za vlády svatého knížete Lazara († 1389). Toho roku 1382 korunoval na cara. Později se patriaršího stolce se vzdal a předal ho svt. Spyridonovi a poté znovu odešel do samoty mnišské cely. Avšak po zesnutí svt. Spyridona v roce 1389, ho car Lazar opětovně požádal, aby se ujal svých povinností. Následně pak spravoval Srbskou církev v těžkém období po porážce na Kosově poli (1389) až do roku 1400. Svatý Makárije († 1574), který obnovil mnohé dávné zadužbiny ², dával k tisku církevní knihy ve Skadaru, Benátkách, Bělehradu a i v dalších městech. Dal postavit, trapezariju v Pećském monastýru a mnoho také učinil na zvelebení Kristovy Církve s velkou pomocí svého bratra, velkovezíra Mehmeda Paši Sokoloviće. Svatý Gavrilo I. († 1659), původem šlechtic z Rajića. V roce 1656, se zúčastnil Moskevského sněmu, který byl svolán patriarchou moskevským a celé Rusi Nikonem.  Po svém návratu do vlasti, byl obviněn z velezrady. Když předstoupil před soud, byl odsouzen k přijetí islámu. Protože o tom, ale nechtěl ani slyšet, byl po svém uvěznění odsouzen k smrti a v roce 1659 ve městě Brus, mezi dvěma sloupy oběšen.

Kromě těchto svatých jsou ještě vzpomínáni: ctih. Simeon Myrotočivý († 1199), svt. Jevstatije I. († 1286) arcibiskup srbský, svt. Jakov († 1292) arcibiskup srbský, svt. Danilo I. († 1272) arcibiskup srbský, svt. Joanikije I. († 1279), svt. Sava III. († 1316) arcibiskup srbský, svt. Spyridon I. († 1389), arcibiskup pećský a patriarcha srbský, svt. Grigorije II. (XIV. stol.), biskup z Raški, svt. Kiril I. († 1418) arcibiskup, pećský a patriarcha srbský, svt. Nikon I. († 1439) arcibiskup, pećský a patriarcha srbský, svt. Jovan († 1614) arcibiskup, pećský a patriarcha srbský a svt. Maxim († 1680) arcibiskup, pećský a patriarcha srbský. Mnozí z nich vedli svůj asketický zápas na Svaté Hoře, avšak všichni byli „služebníci dobří a věrní a byli dobrými dělníky na vinohradu Páně“.

Tropar hlas 4.

Prvosvětitelé, bohonosní otcové naši, byli jste srbští osvětitelé, první svatí pastýři a patriarchové, praví ochránci apoštolské tradice, neochvějné sloupy, učitelé pravoslaví: vládce všech Krista proste, světu darovat mír a duším našim velikou milost.

Kondak hlas 3.

Na trůnech světitelů, jste žili zbožně a svůj lid v Boží moudrosti jste poučovali, takto jste se Bohu dobře zavděčili, proto jste od něj byli proslaveni netleností a zázraky, jako učedníci Boží blahodati.

_________

¹ SrbljakСрбљак, je zvláštní typ bohoslužebného sborníku - minei, která vznikla nejspíše v 15. století. Obsahuje původní díla staré srbské církevní poezie — bohoslužby a životy kanonizovaných Srbských světců, bohoslužebné texty sloužené na večerních, jitřních bohoslužbách a na liturgiích.

² Zadužbina – Задужбина, je srbské specifikum, jedná se o kapli či chrám, ve které se lid modlí za duši toho, kdo ji dal postavit. 

³ Trapéza – trapezarija (z řeckého τράπεζα, tj. stůl) chrámová část, hospodářská místnost či stavba, která je užívána současně jako společná jídelna i ke konání společných bohoslužeb v monastýru.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.