neděle 22. května 2022

Svatý prorok Izajáš

památka 9. / 22. května

Svatý prorok Izajáš, žil v VIII. století před Kristovým Narozením. Pocházel z kněžské rodiny. Jeho otec, Amos (Iz 2,1), který byl bratrem judského krále Amasjáše, svého syna vychoval v bázni Boží a v zákoně Hospodinově. Po dosažení dospělosti vstoupil prorok Izajáš do manželství se zbožnou dívkou - prorokyní (Iz. 8:3), narodili se mu dva synové.

K prorocké službě byl Bohem povolán v čase panování Azarjáše, krále judského. Prorokoval pak okolo šedesáti let za vlády judských králů Jótama, Achaza, Ezechjáše a Menaše. Je jedním ze čtyř velkých proroků¹.

Začátek jeho prorocké služby, byl poznamenán následujícím viděním: spatřil Boha zástupů. Seděl na vysokém a vznosném trůnu a lem jeho roucha naplňoval chrám. Nad ním stáli serafové: každý z nich měl po šesti křídlech, dvěma si zastíral tvář, dvěma si zakrýval nohy a dvěma se nadnášel. Volali jeden k druhému: "Svatý, Svatý, Svatý jest Hospodin zástupů. Plna jsou nebesa i země slávy tvé". Od hlasu volajícího se pohnuly sloupy nebeského chrámu a chrám se naplnil dýmem kadidla. Prorok poté zvolal: "Běda mi, jsem ztracen. Jsem člověk nečistých rtů a mezi lidem nečistých rtů žiji, a spatřil jsem na vlastní oči, Hospodina zástupů." Potom k němu byl poslán jeden ze Serafímů, který měl v ruce rozžhavený uhlík, který vzal kleštěmi z Hospodinova oltáře. Dotkl se rtů proroka Izajáše a řekl: "Hle, dotkl jsem se úst tvých a Hospodin snímá tvé nepravosti a očistí tvé hříchy." Potom Izajáš uslyšel hlas Hospodinův: "Koho pošlu a kdo půjde k Židům, kdo půjde pro nás?" Izajáš odpověděl: "Tady jsem, pošli mě, Pane, půjdu." A Hospodin ho poslal k Židům, aby je přesvědčil, aby se odvrátili od cest ničemnosti a modlářství a přinášeli pokání. Těm, kteří činí pokání a obracejí se k pravému Bohu, Pán slíbil milosrdenství a odpuštění. Trest a odplata Boží, jsou určeny pro ty, kdož jsou tvrdošíjní a nekajícní. Potom se Izajáš zeptal Hospodina zástupů, jak dlouho bude odpadnutí židovského lidu od Boha pokračovat. Hospodin zástupů odpověděl: "Dokud nezpustnou města a nebudou bez obyvatel a domy bez lidí a role se nepromění v spoušť. Hospodin odvede ty lidi daleko a v zemi bude mnoho míst opuštěno. Zůstane-li v ní jen desetina, i ta bude zajata a přijde vniveč jako posvátný strom, jako dub, po jehož skácení zbude jen pahýl. Tento pahýl bude símě svaté. "

Izajáš po sobě zanechal knihu proroctví, která byla zařazena do sbírky knih Starého zákona. Proroctví vyjádřená v této knize jsou tak jasná a přesná, že byl Izajáš už od dob svatých otců, nazýván starozákonním evangelistou. Podle svatého Cyrila Alexandrijského, je Izajáš prorok i apoštol, jeho prorocké výroky mají jasnost evangelního kázání.

Svatý prorok Izajáš měl také dar zázraků. Když při obléhání Jeruzaléma, byli obléhaní vyčerpáni žízní, on svojí modlitbou, vyvedl zpod hory Sion pramen vody, který se jmenoval Siloe - Siloam - Šiloaš, tj. „od Boha poslaný“. V Novém Zákoně, pak následně Spasitel k tomuto prameni poslal slepého od narození, kterému se vrátil zrak. Modlitbou proroka Izajáše Pán prodloužil život krále Ezechjáše o patnáct let.

Prorok Izajáš zemřel mučednickou smrtí. Na příkaz judského krále Menaše, byl rozřezán dřevěnou pilou. Prorok byl pohřben nedaleko pramene Siloe.

Později, byly ostatky svatého proroka Izajáše přeneseny císařem Theodosiem II. do Konstantinopole a uloženy v chrámu svatého Laurentia (Vavřince) ve Vlacherně (Βλαχέρναι, Blakernai). Dnes, se část hlavy svatého proroka Izajáše uchovává na Svaté Hoře Athos v monastýru Chilandar. 

______________

¹ Velkými proroky, jsou nazváni čtyři starozákonní proroci, jejichž pojmenování „velcí“ vychází z toho, že rozsah jejich knih, patří k nejdelším prorockým knihám Starého zákona. Mezi velké proroky, patří proroci: Izajáš (památka 9. / 22. května), Jeremjáš (památka 1. / 14. května), Ezechiel (památka 21. července / 3. srpna), Daniel (památka 17. / 30. prosince).

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.