sobota 22. března 2025

 Svatých 40 mučedníků Sebastských ( 320)

památka 9. / 22. března

V roce 313 podepsal svatý císař Konstantin Veliký ( 337) zákon o svobodě vyznání. Jeho spoluvládce, císař Licinius, tento zákon podepsal také, ale v oblastech pod jeho kontrolou, pokračovalo i nadále pronásledování křesťanů.

Okolo roku 320, byla jedna z legií římské armády, umístěna blízko města Sebaste (Sebasteia - Σεβάστεια, dnes Sivas) v Malé Arménii. V této armádě, se nacházelo 40 křesťanských vojáků z Kappadokie. Jejich vojevůdce Agricolus, se je snažil přinutit k tomu, aby obětovali modlám, to však vojáci odmítali.

Když se tak stalo, byli tito vojáci zatčeni a spoutaní odvedeni k jezeru u města Sebaste. Byla zima a už se stmívalo. Vojáci byli nuceni se svléknout a stát, na ledem pokrytém jezeře. Údy svatých mučedníků, sevřel hrozný chlad a začali mrznout. Tato muka byla pro ně obzvláště krutá, protože na břehu jezera, byla jako pokušení postavena teplá lázeň. Kdo si chtěl zachránit život, musel vězeňské stráži říci, že se zřekl Krista a pak mohl, vstoupit do vyhřátých lázní a ohřát se. Vojíni, po celou noc statečně snášeli krutý mráz, navzájem druh druha povzbuzovali a zpívali posvátné hymny Bohu.

Brzy ráno, ale jeden z vojáků už více utrpení nevydržel. Vyšel ven z jezera a spěchal do lázní. Jakmile se však teplý vzduch dotkl jeho těla, padl mrtvý k zemi.

Tehdy, vězeňský strážce Aglaius, uviděl nad mučedníky, kteří zůstali na jezeře, zazářit nadpozemské světlo. Aglaius byl tímto zázrakem tak ohromen, že se přede všemi prohlásil za křesťana, shodil ze sebe šaty a přidal se k 39 mučedníkům na jezeře.

Když poté, o něco později dorazili mučitelé, uviděli, že křesťanští vojáci neumrzli. Mučitelé jim následně, kladivy zpřeráželi holeně a hodili je na spálení do ohně, ohořelé kosti mučedníků potom vyhodili do řeky.

Za tři dny, se mučedníci, zjevili biskupu ze Sebaste, svt. Petru ( 392)¹, kterému řekli o svém mučednickém zápase. Biskup Petr, jejich kosti shromáždil a se ctí pohřbil.

Jména, těchto svatých mučedníků, se zachovala, byli to: Kyrion (Quirio), Kandidus, Domnus, Hesychius, Herakleios, Smaragdus, Eunocius (Eunicus), Valens, Vivianus, Klaudius, Priskos, Theodulus, Eutychius, Jan, Xanthius, Ilij, Sisinius, Aglaius, Aetius, Flavius, Akakius, Ecdicius, Lysimachos, Alexandr, Eliáš, Gorgonius, Theofilus, Dometian, Gaius, Leontius, Athanasius, Cyril, Sakerdon, Mikuláš, Valerius, Filoktimon, Severian, Chudion, Meliton a Aglaius.

____________

¹ Svt. Petr, biskup sebastský ( 392). Památka 9. / 22. ledna. Svatý Petr, byl bratrem svatých Basila Velikého ( 379) a Řehoře Nysského ( 394). Na jeho výchově se velkou měrou podílela jeho starší sestra, zbožná ctihodná Makrina ( 380). Svatý Basil Veliký vysvětil svatého Petra na presbytera a po smrti svatého Basila byl ustanoven biskupem v Sebaste. Svatý Petr, byl přítomen na Druhém všeobecném sněmu v roce 381, svolaném do Konstantinopole proti herezi Makedonia.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.